22 Nisan 2011 Cuma

Görüntülü Analiz #2

Evet blogumuzun ikinci görüntülü analizi 3'e 3 bir maçta, bir takımın uyguladığı alan savunması üzerine olacak. 3 kişilik bir takım olduğu için, haliyle üçgen savunma yaptı takımlar. Bu sabaha karşı tarihin tozlu sayfalarına altın harflerle geçecek bir maç oynandı. Savunmasıyla meşhur oyunculardan kurulu kırmızı takım ile, hücumuyla ön plana çıkan mavi takımın maçı tam bir taktikler savaşıydı. Mavi takım sürekli pas yaparak uygun pozisyonu bulmaya çalışırken, kırmızı takım da onları sürekli geride karşıladı. Değişmeli, üçgen, alan savunması yaparak favori olmamalarına rağmen onlarla kafa kafaya oynamayı başardılar.

Haxball sanılanın aksine hayata çok benzer. İnsanın karakterini de ortaya çıkarır. Rakibe pat küt giren biri iseniz, bu sizin oyunu yeni öğrendiğinizi değil, sabırsız ve kavgacı bir kişilik olduğunuzu gösterir. Ancak strateji yaparsanız ve bunu iyi uygularsanız başarılı olursunuz. Tıpkı hayattaki gibi; planlı, programlı ve buna sadık. Sabahki maç öncesinde mavi takımın fark atması bekleniyordu belki de pek çoklarınca. Ancak kırmızı takım alan savunmasını tüm maça yaydı ve bunu çok disiplinli bir şekilde yaptı. Kaymaları iyi ayarladılar, değişme zamanlarını iyi bildiler, hücuma çıktıklarında da disiplinden kopmadılar ve maçı uzatmaya taşıdılar. Maç sonunda skor tabelası altın golle mavi takımın 1-0'lık galibiyetini gösterse de, onlar hadlerini bilerek oynadıkları için, sahadan boyunları dik ayrılmayı başardılar. Şimdi aşağıda üçgen alan savunmasından kesitler görüyorsunuz. Dikkat ettiğiniz gibi her resimde oyuncuların yerleri değişiyor.


Değişmeli üçgen alan savunma, görüldüğü kadar zor olmayan bir savunmadır. Ancak yukarıda sıkça bahsettiğim gibi, plana sadık kalmak gereklidir. Neredeyse hatasız oynamalısın ki, sonucunu alasın. Bir de, oyuncuların sürekli yan yana oynaması ve birbirlerini tanıması önemli husus. Oynadıkça geliştirebileceğiniz ve katkı alabileceğiniz bir savunma. Bir süre sonra o kaymaları gözleriniz kapalı yapabilir düzeye geleceksiniz. Tıpkı bu sabah kırmızı takımın yaptığı gibi. Bir diğer önemli detay da, savunmanın hücuma çıktıkça açılması, savunmaya döndükçe kapanması. Şunu hücuma çıktıkça demeyelim de, geniş alan diye genişletelim. İşte aşağıda sırasıyla 3 doğru, 1 yanlış geniş alanda üçgen, değişmeli, alan savunması örneği var.
Yukarıdaki resimlerin ilk üçü doğru savunmayı gösteriyor. Hemen üstümüzdeki resim ise kısmen yanlış. Geniş alanda üçgeni daha büyük kurmak gerekir. Yoksa arkaya atılacak bir top, büyük tehlike yaratabilir. Hemen üstümüzdeki resimde doğru savunma şekli şu olabilir: 3 numaralı oyuncu biraz daha geride veya 9 numaralı oyuncu biraz daha aşağıda, ya da 91 numaralı oyuncu biraz daha yukarıda. Ama ikisi aynı anda biraz daha aşağı ve biraz daha yukarıda olmamalı. O zaman da üçgen kabak gibi açılır ve mavi takım yine kolay bir şekilde gole gidebilir.


Yukarıdaki iki resimde de "savunma hücumdan başlar" klişesini görebiliyoruz. Kırmızı takım o kadar disiplinli bir şekilde çıkmış ki maça, hücumda da disiplinden taviz vermiyorlar. Toplar köşelerdeyken doğru üçgenleri kurmayı başarmışlar ve buradan herhangi bir kontratakla gol yeme ihtimalleri zayıf.

Peki nasıl oldu da bu kadar iyi savunma yapmalarına rağmen yenildiler? Cevabı basit: 09.30 dakikadır gol yememenin getirdiği rehavet ve yorgunluk. Bir anlık kişisel hatalar ve arka direkte biten mavili oyuncu. Maç içinde gol pozisyonu da yakaladılar 1-2 kez. Atsalar kazanabilirlerdi ama kaybettiler. Hemen yukarıdaki resimde de golü yedikten sonra bile sistemden taviz vermediklerini görebiliyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder